10 pomysłów na świąteczny prezent dla entuzjasty lotnictwa

10 pomysłów na prezent pod choinkę

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas ciepły i rodzinny, mimo nieciekawej pogody za oknem. W tych dniach odwiedzimy rodzinę i znajomych, by wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas, złożyć sobie życzenia na nadchodzący rok i wręczyć prezenty.

No właśnie – prezenty. Jak co roku borykamy się z problemem braku pomysłów na ciekawy i oryginalny prezent, który ucieszyłby obdarowaną nim osobę. Chcemy, by był praktyczny, przydatny, ładny i budzący pozytywne emocje, a jednocześnie nie zrujnował naszego budżetu. Przynajmniej ja tak mam. Zupełnie nie mam talentu do wybierania prezentów, nawet najbliższym. Choć chęci mam szczere, to jednak zazwyczaj poważnie konsultuję swoje propozycje z dziewczyną i najczęściej to właśnie jej wariant wygrywa (oczywiście w pełni zasłużenie).
Nieco inaczej sprawa ma się, gdy mamy wymienić prezenty, które my chętnie widzielibyśmy pod choinką z wypisanym na bileciku naszym imieniem. Dlatego też postanowiłem stworzyć zbiór prezentów i upominków, które moim subiektywnym zdaniem doceni każdy pasjonat i entuzjasta lotnictwa. Jedne praktyczne, inne niezapomniane, jeszcze inne humorystyczne.

 

1. Lot w symulatorzecena: od 84zł (kod rabatowy)

GearUp Symulator LotuPrezentem, którego (mam wrażenie) nie miałbym nigdy dość jest lot w symulatorze. Częściowo pewnie z racji, że najbardziej w całym lotnictwie pasjonuje mnie pilotaż. Symulator, jak żadne inne miejsce, najlepiej oddaje realizm czynności, zjawisk i odczuć związanych z pilotowaniem pasażerskiego odrzutowca. Spotkałem się z opinią, że nie jest to nic innego, jak trochę większa zabawka, której równie dobrze możemy doświadczyć przed komputerem. Bzdura! Uwielbiam symulatory komputerowe, ale dopiero otoczenie przyciskami i fizyczny kontakt z każdym przełącznikiem czy pokrętłem sprawiło, że zacząłem naprawdę odczuwać ich przytłaczającą ilość. Muszę przyznać, że przez pierwsze kilka minut w symulatorze, mimo iż wiedziałem co mam po kolei robić i gdzie co się znajduje, czułem się lekko zagubiony. Ale uwielbiam to uczucie! Dowodzi ono właśnie realizmu. Dowodzi tego, że jest to jedyne miejsce, gdzie entuzjasta lotnictwa może poczuć się jak pilot Boeinga 737 (czy też innego modelu, w zależności od symulatora). Chcesz zafundować komuś naprawdę niezapomniane przeżycia? Szczerze polecam!

 

  

2. Wycieczka po lotnisku, hangarach i budynkach biurowych – cena: 40 – 50zł

kontrola ruchu lotniczegoW mojej relacji z tegorocznego zlotu pilotów LOT Virtual możesz obejrzeć zdjęcia z naszej wycieczki po lotnisku Warszawa Modlin. Mimo (a może zwłaszcza), że jesteśmy już dorosłymi ludźmi, to taki spacer wśród budynków na co dzień niedostępnych przeciętnemu człowiekowi zrobił na nas niesamowite wrażenie. Budynek straży lotniskowej, ich wozy gaśnicze, wszelkie maszyny techniczne (np. ogromny „odkurzacz” pasa startowego), jastrzębie strzegące terenu lotniska, czy też wieża kontroli lotów – to miejsca, o których do tej pory jedynie słyszeliśmy lub oglądaliśmy na zdjęciach. Mogę się tylko domyślać, jak wielkie wrażenie podobna wycieczka wywrze na młodych ludziach w wieku przedszkolnym, szkolnym, czy gimnazjalnym, którzy w dodatku już interesują się samolotami. I choć nasza wycieczka była zorganizowana na naszą specjalną prośbę i starania, to teraz pojawiła się taka okazja dla każdego! Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadziły do swojej oferty wycieczki po Lotnisku Chopina w Warszawie, hangarach pobliskiej bazy technicznej LOT AMS, a także biurowcu, w którym LOT ma swoją siedzibę. Dodatkowo w planie są gry i zabawy z nagrodami. Całość przewidziana jest na aż 3 godziny zwiedzania. Cena moim zdaniem jest bardzo niska jak na tak ogromną ilość atrakcji i tak niezwykłe przeżycia.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie LOT – tutaj.

 

3. Gadżety lotnicze – cena: 89zł

pasek lotniczy

Gadżety są to takie rzeczy, których wartość użytkowa jest żadna lub prawie żadna. To takie typowe zbieracze kurzu, które po prostu stawia się na biurku czy komodzie i tam spędzają większość czasu. Tych bardziej praktycznych użyjemy od czasu do czasu. Sporadycznie zdarzają się takie perełki, których faktycznie będziemy używać naprawdę często. Ale wiesz co? To wszystko jest nieistotne. Nie taka jest rola gadżetów. Te rzeczy nad wartość użytkową stawiają wartość emocjonalną i sentymentalną. Po prostu coś nam symbolizują, o czymś przypominają, przywołują wspomnienia. W artykule „Z każdym gadżetem bliżej celu” napisałem o tym, jak zwykły gadżet lotniczy może pomóc nam w realizacji marzeń. Ja na ubiegłoroczną gwiazdkę dostałem od dziewczyny pasek do spodni wykonany identycznie jak pasy bezpieczeństwa w samolocie. Za każdym razem, gdy go zapinam, czuję przez kilka sekund to niesamowite uczucie podekscytowania, jakie towarzyszy mi zawsze podczas kołowania samolotu tuż przed startem. Daj znajomym cząstkę ich pasji, która będzie im zawsze towarzyszyć. Napisz odpowiednie życzenia, których szczęśliwym talizmanem będzie ów gadżet.

 

4. Latający lub nie model samolotu – cena: od 20zł wzwyż

model samolotu b787 dreamliner lan airlinesMały chłopiec mieszkający gdzieś we mnie podpowiada mi, że bardzo ucieszył by mnie samolot zdalnie sterowany. Kiedyś, dawno temu, miałem taki. Prosty, z dwoma śmigiełkami, ściągnięty z allegro, nieprzypominający żadnego prawdziwego samolotu. Ot taki sobie. Niemniej frajda z lotów była niesamowita. Mimo, iż były krótkie (trwały ledwie kilka minut ze względu na słabą baterię), to jednak z utęsknieniem czekałem na kolejne. Później, gdzieś w gimnazjum, kupiłem sobie paralotnię RC. Ta to dopiero potrafiła! Lepsza bateria, silniejszy wirnik i czasza szerokości jednego metra robiły wrażenie. Mam ją gdzieś, ale wątpię by po tylu latach możliwe było odnalezienie wszystkich części zestawu 🙂

Są też inne modele. Nie latają, ale stoją dostojnie na podstawkach. Tu można wskazać dwa rodzaje. Te plastikowe, dostarczane w częściach, które szczególnie ucieszą pasjonatów lotnictwa z zacięciem do modelarstwa. Są też inne, żywiczne modele sprzedawane w całości. Te przeważnie nie są tanie. Ceny niektórych mogą naprawdę zdziwić. Niemniej stanową naprawdę łakomy kąsek kolekcjonerski. Na grupach lotniczych możesz dostrzec mnóstwo osób, których zbiory liczą już po kilkanaście modeli różnych samolotów w barwach najróżniejszych linii lotniczych.

 

5. Odrestaurowana część prawdziwego samolotu – cena: jak się trafi

Stare śmigło, któryś zegar z kokpitu, busola, panel któregoś przyrządu, ster, czy inna wajcha. Możliwości jest wiele, a pomysłów na aranżację starych bezużytecznych części jeszcze więcej. Znajdź jakiś złom, albo aeroklub, który posiada stary wycofany z użytku samolot przeznaczony na części. Zaproponuj, że za drobną opłatą odkupisz wybraną część. Później wystarczy bejca, lakier, odrdzewiacze, Coca-Cola i farby plus kawałek sklejki jako podkład. Daję Ci własne słowo, że z tak przygotowanego prezentu ucieszy się każdy pasjonat samolotów. Prezent niesamowicie oryginalny, niepowtarzalny, a w dodatku w dużej mierze wykonany własnoręcznie. Takie mają największą moc!

 

6. Lot widokowy szybowcem lub samolotem – cena: od 89zł

lot szybowcem lotnisko olsztynCzy Twój znajomy miał już okazję lecieć szybowcem albo małym, turystycznym samolotem? Nie? To podaruj mu taką możliwość! Loty widokowe organizowane są na niemal każdym lotnisku aeroklubowym. Ceny nie są wygórowane. Ja po bardzo krótkim rekonesansie znalazłem ofertę przelotu samolotem ultralekkim za 89zł. W tej cenie był lot 5-minutowy. Większość ofert umożliwia zakup tzw. vouchera bez ustalonego konkretnego terminu lotu. To ważne, by obdarowana przez Ciebie osoba miała możliwość sama dopasować sobie dzień, który poświęci na taką atrakcję. A jeśli Twój znajomy miał już okazję latać… to z pewnością chętnie poleci jeszcze raz! Albo tym razem szybowcem (jeśli poprzednio latał samolotem). Takie loty są niezapomniane. Wiem, co mówię, bo sam takiego doświadczyłem, o czym możecie przeczytać w tym artykule.

 

  

7. Bilet lotniczy – cena: od 80zł (Ryanair), od 105zł (Wizzair)

pomysł na prezentWłaściwie nie tyle bilet, co voucher na bilety. Wiesz, co jest fajnego w voucherach? To, że wystarczy Ci świadomość, że Twój znajomy po prostu często korzysta z usług czy produktów firmy, która oferuje taki voucher. Jeśli lubi latać samolotem w różne ciekawe miejsca, to spokojnie możesz kupić mu voucher do wykorzystania w jego ulubionych liniach. On już z pewnością będzie wiedział, jak najlepiej spożytkować znajdujące się na nim środki. Zafundujesz mu podróż, dając jednocześnie pełną swobodę wyboru destynacji. Dzięki temu jesteś pewny, że prezent go ucieszy i na 100% się przyda. Dorzuć do tego ładne życzenia od serca i masz gotowy prezent. Zadziała na pewno!

 

8. Książka lub e-book- cena: 30-60zł

Książka kapitana Tadeusza Wrony. Tego, który dokonał rzeczy niemożliwej.Kto w dzisiejszych czasach nie lubi czytać książek? Prawdopodobnie nikt. Ja też lubię, choć nie robię tego zbyt często. Pewnie przez brak czasu. Niemniej na ciekawą książkę o tematyce, która mnie interesuje, z pewnością taki czas znajdę. Jedną z książek, którą ostatnio czytałem była historia o spełnionych marzeniach, czyli „Ja, kapitan” napisana przez wspaniałego pilota – kapitana Tadeusza Wronę. O ile dobrze pamiętam, był to właśnie prezent. Dzisiaj książka przeczytana zajmuje miejsce wśród najbardziej lubianych przeze mnie tytułów, jej treść dała mi naprawdę wiele do myślenia, przez co często do niej wracam. Z resztą jej fragment widzisz zawsze w prawej kolumnie, na samej górze. Oczywiście takich książek jest o wiele więcej. Od albumów z samolotami, przez biografie znanych pilotów, aż po różnego rodzaju dramaty, kryminały i inne saj-faje o tematyce lotniczej. Wybór jest duży.

 

9. GoPro Hero – cena: od 499zł

kamera sportowaJeśli Twój znajomy lata profesjonalnie jako pilot szybowcowy, turystyczny albo liniowy, z pewnością chce uwieczniać pewne chwile ze swoich lotów. To samo dotyczy tych, którzy poza lotnictwem pasjonują się także podróżami. Dlatego zapewniam Cię, że popularne w ostatnich latach kamery sportowe naprawdę są na wagę złota w podróży. Sam jestem posiadaczem takiej. Dzięki niej udało mi się zrobić wiele fajnych zdjęć z wyjazdów (tak, robią zdjęcia), a parę wycieczek doczekało się nawet pamiątkowego filmu, do którego często wracam. W dodatku kamera taka z łatwością mieści się w kieszeni kurtki, czy nawet spodni. Mam ją zawsze pod ręką. W zestawie dostajemy też mnóstwo akcesoriów takich jak mocowania, czy wodoodporna obudowa. Powiesz, że jest przecież telefon. Może i tak. Jeśli ktoś lubi używać do takich rzeczy telefonu – ok. Dla mnie jest to zbyt problemowe i w dodatku marnuję baterię, która w podróży może okazać się przydatna w sytuacjach alarmowych. Kamerka ma własną baterię, a nawet dwie. Są oczywiście tańsze kamerki niż GoPro. Sądzę jednak, że przy obecnej cenie najtańszych modeli GoPro nie ma potrzeby ryzykowania niesprawdzonych i niepewnych marek.

 

10. Pilotka – cena: od 199zł

Nie, nie mam na myśli pani pilot 🙂 Chodzi o torbę (tudzież walizkę) zwaną potocznie pilotką. Jest to specyficzna, bardzo praktyczna walizka na krótkie podróże służbowe. Jej budowa umożliwia zarówno zapakowanie do niej ubrań, przyborów kosmetycznych, jak i laptopa. Specjalne przegródki na dokumenty są łatwo dostępne, a jednocześnie gwarantują, że nic nie pogniecie się w trakcie podróży. Torby nie są duże. Posiadają zarówno tradycyjną rączkę, jak i wysuwany uchwyt oraz kółka do jeszcze łatwiejszego transportu. Z doświadczenia wiem, że nawet niewielki gabarytowo bagaż, w którym znajdzie się laptop i jeszcze trochę rzeczy staje się dość uciążliwie ciężki. Niesienie go przez całą drogę do samolotu byłoby dość niewygodne i męczące. Z drugiej strony niewielkie wymiary tego typu walizek umożliwiają nam zabranie ich jako bagażu podręcznego, dzięki czemu możemy mieć ją cały czas w zasięgu ręki.

  

 

Tak wyglądają moje propozycje. Oczywiście podkreślam, że powyższe zestawienie dotyczy tylko osób raczej nie zajmujących się lotnictwem profesjonalnie. Pilotom i pracownikom obsługi raczej mógłbym przygotować osobny zestaw prezentów, które okazałyby się bardziej przydatne. W zestawieniu nie zawarłem też żadnego specjalistycznego sprzętu (np. obiektywów dla spotterów, albo wyposażenia kokpitu dla wirtualnych pilotów) głównie dlatego, że bez szczegółowego wywiadu i odpowiedniej wiedzy ciężko byłoby utrafić w satysfakcjonujący produkt. Starałem się, by pomysły były możliwie jak najbardziej uniwersalne.

A Ty? Jakie lotnicze prezenty wymarzyłeś sobie pod choinką?

Daj znać w komentarzach!

🙂

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

6 Replies to “10 pomysłów na świąteczny prezent dla entuzjasty lotnictwa”

 1.     

 2. Peweł, na prezent polecam prenumeratę czasopisma branżowego Lotnictwo Aviation International w cenie 150 zł/rok. Czasami można w ciągu roku trafić na jakąś promocję i jest nawet taniej.

  1. Adam, dzięki serdeczne za propozycję. Świetny pomysł! Myślę, że sam byłbym bardzo zadowolony z takiego prezentu 😉

 3. Powiem Ci, że pod choinkę zażyczyłam sobie model samolotu LOT’u. Już nie mogę się doczekać! 🙂
  Rzecz nr 2 sprezentuję chyba sobie sama. 🙂 To musi byś super wycieczka po (no może nie wszystkich) zakamarkach lotniska. 🙂
  Super post, jak zawsze. Bardzo pomocny. 🙂

  1. Zuza, zazdraszczam nieco tego modelu 🙂 Ja niestety nie posiadam jeszcze żadnego. Przydałby się choć jeden 🙂 Choć nie miałem okazji uczestniczyć w tej wycieczce organizowanej przez LOT, to wydaje się naprawdę warta wydania tych kilkudziesięciu złotych.

 4. Ja zdecydowanie kocham latać, więc wszystko co wiąże się ze wzbiciem w powietrze jest super! 🙂
  Nie miałabym nic przeciwko takiemu voucher’owi lotniczemu: czy to z Ryanair lub WizzAir, albo na lot widokowy, bądź lot szybowcem :).

  1. Paulina, napisz list do Mikołaja, może się spełni! 🙂

Dodaj komentarz